Türkçe EnglishMERKEZİ SAAT SİSTEMLERİ'nin uygulama alanları AVM'ler, gösteri merkezleri, fabrikalar, okullar, iş merkezleri vs. olup kullanım alanı oldukça geniştir.  Sistemin amacı kurulduğu tesisteki tüm saatlerin senkronize çalışması, yaz-kış saat, uygulamasının otomatik yapılmasıdır.

Zamanı doğru kullanmak günümüzde eskiye göre daha fazla önem taşımaktadır. Çevremizdeki cihazların, makinaların ve sistemlerin çoğu zamana göre programlanabilmektedir. Bu sebepten insanlarında bu konuda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Aynı hat üzerinde çalışan raylı sistemlerde oluşacak ufak bir zamanlama hatası büyük problemlere sebebiyet verebilir. Raylı sistemler de olduğu gibi hastanelerde de zaman kavramı büyük önem taşımaktadır. Operatör doktorlar, ilaç fabrikaları ve diğer birçok sistemde saniyeler bile hayati önem taşır. Yaşamımızın her alanında zamanın bu kadar önemli olması bazı ihtiyaçları ortaya çıkarır. Bu ihtiyaçlara hizmet etmek üzere “Merkezi Tarih / Saat Sunucuları” tasarlanmıştır. 
Merkezi saat sistemleri uydudan alınan tek bir sinyal ile çalışır. Kendisine bağlı tüm cihazları senkronize edebilir ve böylece yönetimin tek bir merkezden yürütülmesi sağlanır. Merkezi saat sistemleri GPS tabanlı bir ana saatten oluşur. GPS teknolojisini kullanması sayesinde hatasız çalışmaktadır. Ana saat merkezi ile birlikte kablolama ve ilave edilmiş saatlerde eklenir. Merkezi saat sistemlerinin hem kablolu hem de kablosuz kurulumuna izin verilmektedir. Merkezi saat sistemleri Analog ve Dijital sistemleri içerisinde barındırırlar. Aynı zamanda ana saate NTP bağlanabilmektedir. Örneğin havalananında NTP'nin bağlanması ile yolcular bilgilendirilir. Yolcular için anonslar yapılır. Diğer elektronik sistemlerin senkronizasyonu da sağlanır. Tüm bu sistemler sayesinde saatlerin bulunduğu tüm alanlarda aynı zaman görülmektedir. 

            
Analog saatlerin çift ve tek taraflı olmak üzere iki adet modeli bulunur. Dijital saatlerde bu özelliği ile analog saatler ile aynıdır. Analog ve dijital saatler ayrı ayrı çalışabildikleri gibi birlikte de çalışabilmektedirler. Bu saatler kullanım alanlarına göre tek veya çift yüzlü olarak seçilebilirler. Analog ve dijital saatler 220V ile çalışmaktadırlar. Analog ve dijital merkezi saat sistemleri görsel ve işlevsel olarak birçok alanda kullanıma uygundur. Kullanıldıkları alanlara; saat kuleleri, fabrikalar, televizyon ve radyolar örnek verilebilir. Sistem merkezi yedekli bir yapıya sahiptir. Bu yapı sayesinde bağlantının kesilme durumuna karşı bağlantı tekrar gelene kadar sistem çalışmaya devem eder. Elektrik kesilmesi ve benzeri arızalara karşı korumalıdır.

Merkezi Saat sistemi başlığı altında sunduğumuz hizmetler;

  • Merkez Saat Sistem ve Merkez Kurulumu
  • İkincil Saatler
  • GPS-DCF Antenler